Mis toimus 90-ndate suvilapidudel
Nii nagu eelmises jutus räägitud kohvijoomise lugu, toimusid ka väga paljud peod ja joomingud hoopis mujal kui korterites. Rendisaunades, üürimajades, pooleliolevates majades, punkrites, keldrites. Ja muidugi suvilates. Nii Ihastes kui Külitsel, aga ka Peedul või kus iganes linna külje all asunud suvilarajoonis.
Loendamatuid  erinevaid suvilapidusid ühendas tollal siiski paar ühist tunnusjoont. Näiteks interjöör.
Sõltumata suvilarajooni asukohast domineerisid sisekujunduses enamasti leeklambiga tumedaks kärsatatud kämpingulauad, millega olid kaetud kogu suvila seinad. Sõltumata sellest, kas tegemist oli elutoa või sauna, peldiku või magamistoaga.
Tumedates toonides tube valgustasid nõukaaegsed disainiõudused. Kas kõveraks sulatatud plastmassist või mummulise klaaskattega seinalambid. Nende tumekollasest kumast seintele moodustunud ebaühtlased valguslärakad tõid esile isade ja vanaisade poolt purjus peaga suvila ehitamise käigus kõveraks pekstud naelad. Suvilate seinad olid nii hõredad, et vaatamata kaasavõetud sangaga duubeldekile, kus keegi  Haddaway pidevalt “Beebi töö nööri” lõugas, kostus väljas ulguva tuule vilin üle maailmakuulsa brikettpoppari.
Kindlasti oli peaaegu igas suvilas vähemalt ühes toas riidekapp, mida sai soovi korral teise seina ümber paigutada ainult kirve, sae, haamri ja põhjaliku remondi abil. Kapp oli äärest ääreni täidetud kopitus- ja koirohuhaisu järgi lehkavate vanavanaema mantlite ja vanavanaisa puhvaikadega. Kopituse ja koirohuga segunes kogu suvilas hõljunud rõskuse hais.
Kuna suvilapidusid peeti  enamasti sügistalvedel ja varakevadeti, siis tähendas see, et enamus suvilarajoonidest oli tavaliselt inimtühi.
Kõikide nende tingimuste koosmõjul valitses justkui halba õudusfilmi meenutav atmosfäär. Nagu kohe-kohe ründaks noori pidutsejaid mõni sõge või verejanuline maniakk. Või inimtühja suvilaterajooni eksinud varas või sarimõrvar. Täpselt, nagu VHS-de pealt nähtud õudusfilmides. “Ihaste mootorsaemõrvar”. “Tühjadel suvilatel on silma (teine osa)”. “Peedu nõia projekt”. “Külitse kurjad surnud.”
Ja muidugi oli kõiki neid suvilaid ja suvilapidusid ühendavaks märksõnaks saun. Nagu tollal kombeks oli, asus see kõikide loogikareeglite vastaselt 99-l juhul 100-st suvila keldris. Üsna tõenäoliselt viis sinna ülikitsas ja järsk trepp. Mõnel ekstreemsemal juhul isegi redel.
Iseloomulikuks ühiseks tunnusjooneks oli ka veevärgi puudumine. Mis tähendas kaevu ja kuivkäimlat. Mis omakorda tähendas peldikust immitsevat sitahaisu ja ämbritega saunavee keldrisse tassimist. Kehvemal juhul mitusada meetrit eemal asunud suvilakooperatiivi ühisest salvkaevust.
Isegi kui osa veest pika teekonna ajal saapasäärest sisse ei loksunud, siis järsust trepist alla minnes kippus oluline osa paratamatult üle ääre maha loksuma. Mis tekitas järsust trepist liuvälja omadustega vesise atraktsiooni. Kui siia juurde lisada vee tassimise vahepeale tarbitud õlled, siis võite arvata, et treppidel toimunud õnnelikemaid ja õnnetumaid vahejuhtumeid oli omajagu palju.
Kui jutt juba õlle peale läks, siis joodi õlut lisaks veetassimise puhkepausidel otse loomulikult ka saunas. Nii leilivõtmise vahepeal kui selle ajal. Ja peale sauna jätkus kärakaralli juba salaviina või Royali piirituse koksidega. Pealevõtukas polnud probleem, sest suvilate keldrite riiulid olid aroonia- ja punasesõstramahlast pungil. Viiekraadise õlle, 40-nese viina, 96-se Royal ja 100-kraadise keldrisauna lavaga kaasnes paratamatult veel rohkem oksendamist kui korteriläbudel. Ja valimatult oksendasid kõik. Nii kutid kui tšikid. Ja igale poole.
Näiteks suutis üks tšikk ennast vaatamata pehmeksjoodud ja leilitatud pedaalidele suvila teisele, jääkülmale korrusele hetkeks raskeks muutunud pead välja puhkama lohistada. Peale lühikest ringkäiku (pigem ringroomamist) leidis ta endale lõpuks sobiva koha. Ilmselt tundis ta ennast peale liitri kangestatud joogi manustamist India joogina, kes magab ainult naelvoodis. Kuna aga naelu polnud hetkel kuskilt võtta, siis otsustas ta koridori põrandale säilitamiseks laotatud talveõuntele pikali heita.
Ei teagi, kas lõhnasid talveõunad nii halvasti või oli põhjus valesti valitud magamisasendis, väljus kümmekond minutit hiljem tšiki suust koos hingeauruga ka poolenisti seeditud viimase kolme päeva menüü, mille abil ta talveõuntest ilma tärkliseta  õunakisselli tegi.
Võõrustajal oli mida pesta. Ja oma aia õunu ega nendest valmistatud magustoitusid  selle pere poeg või tütar ilmselt sellel hooajal enam ei söönud.
Ühel hilisemal suvilajoomingul vajus üks ennast esimest korda elus täiesti lampi joonud, aga päriselus senini läbinisti viieline latikas peale kuttidega lavalkäimist ja paljaste rindadega tantsimist täiesti ära.
Sõbrannad vedasid ta ühte suure voodiga täidetud imepisikesse magamistuppa magama. Ilmselt nägi tšikk seal väga halba und elus esimest korda onlainis nähtud kolme koolivenna kraanist, mis teda oksele ajas.
Kahjuks polnud unes nähtud kraanirünnakust ärkvele ehmatanud tšikil aimugi pisikese magamistoa ukse asukohast ja väljumist nõudnud joogi- ja söögikraam oli juba osaliselt suhu jõudnud, siis tuli ruttu mingi muu lahendus leida.
Kuna tegemist oli peenetundelise ja ontliku tüdrukuga, siis ei tulnud voodisse oksendamine kõne allagi.
Piinlikust olukorrast pääsemiseks surus tšikk näo seina ja voodi vahele ja “lindistas” peaaegu olematu prao ühest voodi äärest teiseni täis. Ja ta suutis seda teha samal tasemel nagu professionaalne maaler peenpahtliga mikromõra täites. Ei ühtegi üle ääre turritavat terakestki.
Seejärel keeras ta uuesti magama, nagu poleks midagi juhtunud. Kuna tuba oli korralikult üleköetud, siis valitses seal hommikuks põrgulik hais. Rääkimata sellest, et voodilinade seina küljest eemaldamine oli võimalik ainult koos seina katnud tapeediga.
Aga paljud naisoksekotid suutsid peale tühjendamist ennast enam-vähem üles turgutada ja labrakatel võiduka lõpuni osaleda. Oli ka selliseid juhuseid, kus mõni tšikk peale öökimismaratoni Chyp-Noticsi “I’m sorry” saatel suvila suure toa  laua peal võnkudes kettimisest juustesse jäänud jääkprodukte mööda elamist ja kaastantsijaid laiali lennutasid.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar